چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم ؟

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم ؟ +راه کارهای بهینه سازی فتوشاپ ؛ در ادامه روش هایی را برای افزایش و بهبود کارایی نرم افزار محبوب فتوشاپ خدمت شما دوستان و همراهان عزیز «پی سی اید» ارائه میکنیم، امیدوارم که استفاده کنید !

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم ؟

 

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم

 

 گام اول:چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم ؟

بهینه کردن سخت افزار

مهمترین ویژگی یک سیتم برای انجام کارهای گرافیکی، برخورداری از توان سخت افزاری مناسب برای پردازش پروژه هاست. از جمله قطعاتی که ضررتا باید ارتقاء یابند، عبارتند از:

  • کارت گرافیک
  • رم Memory (Ram)
  • پردازنده یا CPU

نکته: در نسخه های بالای فتوشاپ (و سایر محصولات Adobe) برای اینکه بتوانید از تمام قابلیت های آن استفاده کنید؛ باید حداقل سیستم مورد نیاز برای نصب فتوشاپ را داشته باشید. قابلیت هایی مانند ایجاد و کار کردن روی فایل های سه بعدی، استفاده از برخی فیلترهای کاربردی و … تنها در این صورت برای شما فعال خواهند شد که سیستم شما حداقل در سطح متوسط باشد. البته در این مورد در پست جداگانه  به طور مفصل صحبت خواهیم کرد

در کناار این سه گزینه، در صورتی که از لحاظ مالی محدودیت ندارید، میتوانید موارد زیر را نیز به صورت دلخواه ارتقاء دهید:

  • مانیتور LED Full HD با حداقل 21 اینچ اندازه صفحه نمایش
  • موس با دقت و Dpi بالاتر از 1600 برای افزایش دقت Select و…
  • کیبورد با امکانات و کیفیت بالا
  • قلم نوری برای طراحی، نقاشی دیجیتال و…

 

مواردی که در بالا ذکر شد، ابزارهایی هستند که موجب بالا رفتن سرعت سیستم و در نتیجه ،افزایش دقت بیشتر، راحتی بیشتر کاربر، لذت بیشتر از کار کردن با فتوشاپ و… و از همه مهمتر صرفه جویی در وقت میشوند! چرا که زمان کمتری را برای رندر کردن پروژه ها صرف میکیند!

حال اگر از قدرت سیستمتان مطمئن هستید، میتوانید با خیال راحت و بدون انجام مراحل بعدی، کار با فتوشاپ و سایر نرم افزارهای گرافیکی شرکت ادوب را آغاز کنید!

در غیر این صورت در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

نکته: در مقاله ای جداگانه قطعات سخت افزاری مناسب برای کارهای گرافیک را در سایت معرفی میکنیم. در این مقاله به معرفی سخت افزارهایی از برندهای مختلف که هم قیمت ارزانتری دارند و هم کارایی سیستمتان را بالا میبرند خواهیم پرداخت!

گام دوم: چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم ؟

انجام تنظیمات نرم افزاری

اگر به واسطه ی گرانی کاذب قطعات کامپیوتری نتوانستید سیستم خود را ارتقاء دهید، میتوانید به همان داشته ها اکتفا کنید ولی در عوض با انجام تنظیماتی در خود فتوشاپ و ویندوز، مقداری (هر چند ناچیز) قدرت فتوشاپ خود را افزایش دهید!

 

بالابردن میزان رم مصرفی فتوشاپ:

ابتدا نرم افزار فتوشاپ را باز کنید و روی منوی Edit کلیک کنید تا منوی آن ظاهر شود.

 

سپس به انتهای منو بروید و پس از انتخاب گزینه ی Preferences، در کادر مقابل مربوط به این گزینه، Performance را انتخاب نمایید. با این کار وارد سربرگ Performance در قسمت تنظیمات فتوشاپ میشوید.

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم

نکته: راه سریع تر برای دسترسی به پنجره ی تنظیمات فتوشاپ، استفاده از کلید میانبر Ctrl+K میباشد. با فشردن این کلیدها، پنجره ی Preferences باز میشود که دارای گزینه هایی برای تنظیم کردن قابلیتها و قسمتهای مختلف فتوشاپ است. اگر با این روش (استفاده از کلیدهای میانبر) وارد پنجره ی Preferences شدید، به طور پیش فرض قسمت General فعال است؛ شما برای دسترسی به تنظیمات مربوط به گزینه ی Performance  کافی است روی آن کلیک نمایید.

در ادامه گزینه های Performance  و نحوه ی تنظیمات آن را برای بهینه کردن فتوشاپ توضیح میدهیم:

Memory Usage: افزایش مقدار رم مصرفی برای فتوشاپ

گزینه اولی که حتما باید تغییر دهید، افزایش میزان مصرف رم سیستم توسط فتوشاپ است. در صورتی که مقدار بیشتری از رم را در اختیار فتوشاپ قرار دهید، سرعت عمل فتوشاپ بیشتر خواهد بود. البته این کار باید با توجه به مقدار و نوع رم سیستم باید انجام شود.

مثلا اگر رم سیستم شما پایین تر از 4 GB باشد، و بیشتر آن را در اختیار فتوشاپ قرار دهید، و در صورتی که بخواهید در کنار فتوشاپ یک برنامه ی دیگر را اجرا کنید، سیستم شما ممکن است هنگ میکند! چرا که بیشتر رم را در اختیار فتوشاپ قرار داده اید و مقدار رم باقی مانده برای اجرای برنامه های دیگر کفایت نمیکند!

برای تعیین اینکه چه مقدار رم را در اختیار فتوشاپ قرار دهید، خود فتوشاپ با توجه مقدار رم سیستم، حداقل و حداکثر آن را تعیین میکند. همان طور که در تصویر میبینید، در این سیستم رم آن 4GB است که فتوشاپ مقدار رم آزاد سیستم (Available RAM) را 3266MB نشان میدهد؛ که حداقل و حداکثر مقدار ایده آل (Ideal Range) را 1796 MB برای حداقل و 2352 MB برای حداکثر تعیین کرده است.

حالا شما میتوانید با توجه به مقادیری که فتوشاپ تعیین کرده است، با وارد کردن مقدار مورد نظر در کادر Let Photoshop Use یا حرکت دادن لغزنده، مقدار رم مناسب را در اختیار فتوشاپ قرار دهید!

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم

 

History & Cache: تعیین میزان ذخیره ی تاریخچه و مقدار حافظه ی کش

 

History

شما هر اقدامی روی لایه های فتوشاپ انجام دهید، فتوشاپ برای بازگشت به عقب آنها را در قسمت History ذخیره میکند. این ویژگی زمانی اهمیت پیدا میکند که شما در مسیر کار با لایه، متوجه میشوید که اشتباهی رخ داده و باید کار را از همان نقطه که اشتباه رخ داده از سر بگیرید!

حالا تصور کنید که فتوشاپ این قابلیت را نداشت! آن موقع باید تمام کارهای انجام شده را از آخرین نقطه ی ذخیره شده (البته اگر فایل را کرده باشید) از سر بگیرید.

فتوشاپ در پانل History این اکاک را کیدهد تا میزان Undo یا برگشت به عقب را تا میزانی که شما تعیین میکنید ذخیره کند. شما میتوانید میزان History را از 1 تا حداکثر تا 1000 نقطه بازیابی افزایش دهید.

قرار دادن حداکثر مقدار ذخیره کردن در پانل History، ظاهرا مفید است چرا که میتوانیم به هر نقطه ای که دوست داریم برگردیم! اما اگر مقدار توان پردازنده، گرافیک و رم مناسبی نداشته باشید، قطعا این عامل باعث کند شدن فتوشاپ و کاهش کارایی آن میشود.

بر خلاف رم (RAM) فتوشاپ این اختیار را در اختیار کاربران کذاشته تا خودشان مقدار History را تعیین کنند. شما هم با توجه به قدرت سیستم میتوانید هر مقداری را تعیین کنید ولی بهتر است این گزینه را حداکثر روی عدد 50 تنظیم کنید و حداقل آن را روی 25 بگذارید

 

Cache Levels

مقدار حافظه ی کش یا Cache Levels بسته به نوع و حجم پروژه شما دارد. هر چه پروژه ی شما بزرگتر باشد، این قدار نیز باید افزایش یابد.

در نسخه های جدید فتوشاپ، سه گزینه در اختیار کاربران قرار داده شده است که فتوشاپ برای سه نوع پروژه متفاوت سه مقدار متفاوت پیشنهاد میکند. با کلیک روی هر کدام از این سه گزینه که در سمت چپ و پایین پنجره قرار دارند، به طور خودکار مقدار Cache Levels را تغییر میدهد. مثلا گزینه ی اول که برای انجام پروژه های سبک مثل طراحی تصویر، بنر و .. برای وب سایت و قرار گیری در فضای اینترنت است،عدد 2 را تعیین میکند!

در عوض گزینه ی دوم که برای پروژه های معمولی و متوسط است عدد 4 را قرار میدهد. و گزینه ی سوم برای پروژه های متوسط رو به بالا عدد 5 را تعیین کرده است.

این نشان میدهد که خود فتوشاپ برای این سه رنج پروژه، مقدار بیشتر از عدد عدد 5 را توصیه نمیکند. شما هم اگر کارهای متوسط را انجام میدهید، بین 2 تا 4 عدد مناسبی را قرار دهید. چرا که بیشتر از این میزان، باعث کند شدن فتوشاپ خواهد شد

 

در نسخه های قدیمی فتوشاپ Scratch Disk در همین پنجره بود که میتوانستید فضایی از دیسک را برای ذخیره ی حافظه ی کش سیستم در اختیار فتوشاپ قرار دهید.

اما در نسخه ی جدید فتوشاپ، این گزینه به سربرگ جداگانه ای با همین نام (Scratch Disk) اختصاص یافته است؛ و این نشان از اهمیت این گزینه برای فتوشاپ دارد.

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم

چگونه سرعت فتوشاپ را افزایش دهیم

اگر به سربرگ Scratch Disk بروید، مشاهده خواهید کرد که فتوشاپ یک کادر را که درایوهای هارد دیسک شما را نشان میدهد در اختیار شما قرار داده است تا بتوانید فضایی را برای ذخیره کردن حافظه ی Cache در اختیار فتوشاپ بگذارید.

گرافیست های حرفه ای معولا یک درایو اختصاصی با حجم بالا برای این کار تعیین میکنند. اگر شما هارد دیسک شما چنین ضرفیتی را ندارد، میتوانید خالی ترین درایو را برای این کار اختصاص دهید و به ترتیب درایوهای بعدی که از نظر حافظه فضای خالی بیشتری دارند را تیک بزنید. در همین کادر و در مقابل نام هر درایو، میزان فضای خالی هر درایو نمایش داده شده است.

فتوشاپ به طور پیش فرض درایو C را انتخاب کرده است . شما میتوانید درایو C را غیر فعال کنید و درایو یا درایوهای موردنظرتان را تیک زدن و با فلش های کناری کادر، آنها را به ترتیب اولویت در مقدار حافظه ی خالی ارنج کنید!

پایان بخش اول

برای اینکه این مطلب بیش از این طولانی نشود، مابقی مقاله را در پست بعدی در سایت قرار خواهیم داد. امیدوارم که همچنان با پی سی اید همراه باشید…

اگر سوال یا پیشنهاد و انتقادی دارید، لطفا از طریق قسمت نظرات یا از طریق ایمیل سایت با ما در ارتباط باشید.

توجه: استفاده از مطالب و آموزش های وب سایت پی سی اید، تنها با ذکر منبع مجاز است…ممنون از فرهنگ بالای شما

www.pcaid.ir

pcaid.ir@gmail.com

info@pcaid.ir
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *