photoshop-typography-تکسچر-روی متن

روش های قرار دادن تکسچر روی متن در فتوشاپ

روش های قرار دادن تکسچر روی متن در فتوشاپ ؛ در این پست، تمام روش های قرار دادن تکسچر روی متن را آموزش خواهیم داد. همان طور که میدانید، با فراگیر شدن تایپوگرافی و سایه زدن کلمات خوشنویسی شده، کمتر کاربری است که سعی نکرده باشد متن مورد نظرش را در فتوشاپ به این شکل ویرایش کند! با توجه به اینکه قرار دادن تکسچر روی کلمه ها، به جذابیت آن می افزاید، لذا کاربران مبتدی برای این کار (قرار دادن تکسچر یا تصویر روی متن) به مشکل بر میخورند!

سوالاتی که در بخش نظرات و یا به صورت ایمیل دریافت میکنیم، کاربران زیادی با این موضوع مشکل داشتند؛ به همین دلیل با توجه: استفاده از مطالب و آموزش های «پی سی اید» تنها با ذکر منبع مجاز است به قولی که به این دوستان دادیم، قصد داریم در این آموزش، روش های قراردادن متن تکسچر روی متن را به طور کامل توضیح دهیم.

نکته: در آموزش های بعدی به ترفندهای سایه زنی نیز اشاره خواهیم کرد و برخلاف دیگر سایت ها که بابت آموزش کالیگرافی از کاربران وجه دریافت میکنند، ما در وب سایت پی سی اید، این آموزش ها را به طور رایگان در اختیارتان قرار خواهیم داد.

و در ادامه…. آموزش روش های قرار دادن تکسچر روی متن

نکته: ما در این آموزش فرض را بر این گرفته ایم که لایه ی متن شما آماده است و با روش های وارد کردن یا ویرایش متن کاری نداریم و تنها به روش های قرار دادن تکسچر روی متن را بررسی میکنیم !

 

نکته هایی برای مبتدی ها :

روش های باز کردن تصاویر و تکسچرها در فتوشاپ

اگر لایه ی متن شما آماده است، و هنوز تکسچری را در فتوشاپ باز نکرده اید، میتوانید با یکی از روش های زیر فایل تکسچر را در فتوشاپ باز کنید:

با استفاده از Ctrl+O

باز انتخاب گزینه ی Open در منوی File

به وسیله ی کشیدن و رها کردن (Drag & Drug) فایل تکسچر

راست کلیک روی فایل تکسچر و انتخاب Adobe Photoshop از منوی Open with

کپی کردن (Ctrl+C) در حافظه کلیپ برد (Clipboard) ، و Paste کردن در فتوشاپ (Ctrl+V)

 

روش انتقال تکسچر به سند تایپوگرافی

 

با استفاده از روش های زیر میتوانید تکسچر باز شده در فتوشاپ را به سندی که تایپوگرافی شما در آن قرار دارد انتقال دهید.

ابتدا تکسچر مورد نظر را در فتوشاپ و در یک سند جدید باز کنید.

سپس با انتخاب گزینه ی Ctrl+A تمام تصویر را در حالت انتخاب قرار دهید و برای کپی کردن کلید Ctrl+C را بزنید.

اکنون به سند تایپوگرافی خود بروید و یک لایه ی جدید را ایجاد کنید؛ سپس با زدن کلیدهای Ctrl+V تکسچر را روی لایه انتقال دهید.

همچنین میتوانید با انتخاب ابزار Move (حرکت دادن) تصویر تکسچر را بکشید و روی سند تایپوگرافی رها کنید.

پس از انجام این مرحله، به مرحله ی اصلی، یعنی قرار گرفتن تکسچر روی متن میرسیم.

آموزش قرار دادن تکسچر روي متن براي تايپوگرافي

روش هاي قرار دادن تکسچر روي متن در فتوشاپ

 

روش های قرار دادن تکسچر روی متن در فتوشاپ

 

روش اول:

ابتدا کلید Ctrl را از صفحه کلید نگه دارید و روی لایه ی متن کلیک کنید. همان طور که میبینید، حروف متن شما به حالت انتخاب در میآیند.

آموزش قرار دادن تکسچر روي متن براي تايپوگرافي

روش هاي قرار دادن تکسچر روي متن در فتوشاپ

اکنون روی لایه ی تکسچر یک بار کلیک کنید تا لایه ی تکسچر انتخاب شود.

سپس با استفاده از کلید Ctrl+C اقدام به کپی کردن قسمت های انتخابی -در لایه ی تکسچر- نمایید.

 

حال با زدن کلید میانبر Ctrl+V، خواهید دید که لایه ی جدیدی ایجاد میشود. با این کار متن شما با بافت تکسچر در لایه ی جدید ایجاد میشود. برای مشاهده ی دقیق تر، کافی است آیکون چشم کنار لایه ی اصلی تکسچر و متن را غیر فعال کنید تا تنها لایه ی متن تکسچری دیده شود.

آموزش قرار دادن تکسچر روي متن براي تايپوگرافي

روش هاي قرار دادن تکسچر روي متن در فتوشاپ

نکته: اگر شما هر حرف یا کلمه ای را در یک لایه ی جداگانه تایپ کرده اید، دو راه برای قرار دادن تکسچر روی آنها در مقابل دارید: اول اینکه تک به تک لایه های متن را با نگه داشتن Ctrl و کلیک روی لایه آنها، کلمات یا حروف را به حالت انتخاب درآورید و سپس به روش گفته شده، به آنها تکسچر بدهید! و دوم اینکه به صورت کلی این کار را انجام دهید. برای انکه تمام حروف و کلمات را به صورت یکجا در حالت انتخاب درآورید، میتوانید آنها را با هم ادغام کنید (Ctrl+E) ، اما اگر نمی خواهید لایه های اصلی با هم ادغام شوند، میتوانید با حفظ لایه های اصلی، یک لایه ی Merge شده از لایه ها بگیرید.

برای این کار ابتدا تمام لایه هایی که میخواهید به آنها تکسچر دهید را انتخاب کنید، سپس کلید ترکیبی Alt+Ctrl+E را بفشارید. با این کار یک لایه ی جدید حاوی تمام کلمات شما ایجاد میشود. شما میتوانید لایه های متن اصلی را با برداشتن آیکون چشم مخفی یا غیر فعال کنید و تکسچر را روی لایه ی ادغام شده اعمال کنید.

 

 

روش دوم:

 

در این روش که هم ساده تر و هم سریع تر از روش قبل است، به این شکل عمل میکنیم.

ابتدا مطمئن شوید لایه ی تکسچر بالاتر از لایه ی متن قرار گرفته است. سپس کلید میانبر Alt را نگه دارید و موس را در مابین لایه ی تکسچر و متن قرار دهید.

آموزش قرار دادن تکسچر روي متن براي تايپوگرافي

روش هاي قرار دادن تکسچر روي متن در فتوشاپ

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، پس از نگه داشتن موس در میان لایه ی متن و تکسچر، آیکون نشانگر موس به شکلی که میبینید تغییر پیدا خواهد کرد. حال کافیست در همان حالت یک بار کلیک کنید تا تکسچر روی متن اعمال شود.

آموزش قرار دادن تکسچر روي متن براي تايپوگرافي

روش هاي قرار دادن تکسچر روي متن در فتوشاپ

اکنون اگر دوست داشتید میتوانید لایه ی کسچر و متن را با نگه داشتن Ctrl+E با هم ادغام کنید تا تنها لایه ی متن تکسچری باقی بماند. یا اینکه با انتخاب Alt+Ctrl+E لایه ی جدیدی از آنها ایجاد کنید!

پایان آموزش؛ روش های قرار دادن تکسچر روی متن در فتوشاپ

توجه: استفاده از آموزش ها و مطالب وب سایت پی سی اید تنها با ذکر منبع مجاز است… با تشکر

پی سی اید؛ آموزش حرفه ای به زبان ساده

 


TAG


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *